Coolum Boardriders Awards

Coolum Boardriders Presentation 2013

Coolum Boardriders held its Champion of Champions comp and end of year presentations on Sunday the 1st of December.

The novelty comp where all club members surf ing one division against everyone else was as always a great day with fantastic surfing.

The contest finished in the afternoon, once everyone scrubbed up the presentations were at the clubhouse.

The results for the year are posted below.

Congratulations to all

 

Divisions Open Juniors Cadets
1st Jimi Wallace Kirra Green Jack Veale
2nd Seb Raubenheimer Sunny Lidden Davey Wallace
3rd Kirra Green Seb Raubenheimer Luke Philp
4th Sunny Lidden Davey Wallace Jaleesa Vincent
5th Daniel Maudsley Zane Chapman Chester Rees
Divisions Legends Cadet Girls Open Women
1st Chris Barraclough Jaleesa Vincent Kara Petersen
2nd Kyle Dellit Kara Peterson Amber Dods
3rd Ross Nichols Amber Dodds Jo Brebner
4th Paddy Lynch Kelly Pocock Kelly Pocock
5th Jeff Prevetti Majella Torrisi Isabella Nichols

 

Divisions Grommets Seniors Masters
1st Zane Assink Grant Jenkins Grant Jenkins
2nd Jack Wiklund Craig Masters Chris Reynolds
3rd Caleb Hardy John Green Craig Masters
4th Alexander Nichols Brett Smith Brett Smith
5th Luddy Reynolds Dave Walker Chris Barraclough
Divisions Mini Groms Mini Grom Girls Micro Groms
1st Ethan Trotman Ellia Smith Jesse Parkinson
2nd Jye Parkinson Jade Barraclough Jett Dellit
3rd Josh Hides Jordin Steinbeck Kai Barraclough
4th Justin Reynolds Ashton Pignat
5th Kurt Hain Lilliana Townshend

 

 

 

Individual Awards
Most Improved Grommet Alexander Nichols
Most Improved Cadet Chester Rees
Most Improved Junior Zane Chapman
Most Improved Cadet Girls Amber Dods
Most Improved Mini Grom Justin Reynolds
Most Improved Micro Grom Jacki Green
Most Improved Mini/Micro Girl Jade Barraclough
Rising Star Award Jaleesa Vincent
Rising Star Award Ethan Trotman
Best Club Spirit – Individual Jeff Prevetti
Best Club Spirit – Individual Natasha Useldinger
Rookie of the Year Seb Raubenheimer
Best Club Spirit – Family The Steinbeck Family

 

SPECIALS
Coolum Boardrider of the Year Isabella Nichols
Coolum Boardriders Life Membership Darryl Maudsley
Coolum Boardriders Life Membership Grant Jenkins
Coolum Boardriders Family of the Year The Maudselys
 Coolum Boardriders Champion of Champions 2013
1st   Kirra Grren
2nd Jimi Wallace
3rd Simon Knox
4th Davey Wallace
Champion of Champions  Family 2013 The Wallaces
 Coolum Boardriders Family Tag Teams Champions
1st Justin & Chris Reynolds
2nd Nathaniel Piggot & Ben Martin
3rd Reuben & David Torrisi
4th Jade , Kai & Chris Barraclough
5th Jacki & John Green
6th Reilly & Brett Smith

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *